PROGRAM OF EVENTS

Against Gravity: Building Practices in the Pre-Industrial World

Thursday 19 March: Arrival

NOTE: All sessions unless otherwise noted will be at the University of Pennsylvania Museum.  For early morning access, use the Kress Entrance.

Friday 20 March:

9:00: Coffee and Pastries (Mosaic Gallery)

9:30-12:00  Welcome and Brief Introductory Remarks (Rainey Auditorium)
Lothar Haselberger, Renata Holod, Robert Ousterhout
Plenary Session I: Building the City of Rome (Chair: Ann Kuttner)

  • Stephan Zink, A New Archaic Building at the Site of the Palatine Sanctuary of Apollo: Documentation, Reconstruction, and Interpretation
  • Margaret Andrews: Augustus in the Subura: The Monumental and Mundane

[Short coffee break]

  • Dorian Borbonus: Building and Using Columbarium Tombs in Augustan Rome
  • Ulrike Wulf-Rheidt: Creating 'Hanging Gardens’

12:00-1:30 Lunch (location TBA)

1:30-3:15  Plenary Session II: Arches, Vaults, Trusses (Rainey Auditorium; chair: Uta Hassler)

  • Hansgeorg Bankel: The Augustan Aqueduct of Minturnae in Southern Latium and Other Researches Made by "competent students of architecture"
  • Alexander von Kienlin: Forgotten Constructions: Wide Spanning Trusses in Imperial Rome
  • Lynne Lancaster: Lightweight Terracotta Vaulting Elements: Tracing Technology Transfer in the Western Mediterranean, 3rd c. BCE-1st c. CE

3:15-3:30 Coffee Break (Mosaic Gallery)

3:30-5:15 Plenary Session III: Building Materials and Methods (NOTE CHANGE OF VENUE: 419 Fisher-Bennett Hall; chair: John Humphrey)

  • Elisha Dumser: The Influence of Reuse on Late Roman Architectural Practices
  • Thomas Morton: Two-Piece Capitals: How the Examples from Roman Africa Stack Up
  • Klaus Rheidt: Large Stone- Big Challenge?

6:00-8:00 Reception chez Ousterhout-Rose

Saturday 21 March:

9:00: Coffee and Pastries (outside Widener Auditorium)

9:30 – 12:00 Plenary Session IV: Greece (Widener Auditorium; Chair: Brian Rose)

  • Betsey Robinson: Building a Better Cave: Lessons from Corinth
  • Mark Wilson Jones: Considerations of Structure in the Reconstruction of Greek Architecture

[short coffee break]

  • Hermann Kienast: Roofing without Timber- The Tower of the Winds in Athens
  • Charles Williams II: Roman Construction Principles of the Second-Century Stage Building at Corinth

12:00-1:00 Lunch (outside Widener Auditorium)

1:00-2:30 Parallel Session V: Regional Considerations: the Caucasus (Widener Auditorium; chair: Christina Maranci)

  • Armen Kazaryan: Architectural Ideas and Metamorphoses of Technique in the Ani School of Armenian Architecture of the Bagratid Era
  • David Khoshtaria: The Squinch in the Architecture of the Caucasus
  • Andrey Vinogradov, Denis Beletsky, Denis Jolshin: Use of the Brick in the Medieval Caucasus Architecture

Parallel Session VI : Islamic Vaulting Inside and Out (Classroon 2; Chair Renata Holod)

  • Hadi Safaeipour, Gholamhossein Memarian, and Mohammadreza Bemanian: Evolution from a Squinch to a Vault: Understanding Patkâné Vaulting Essence through Analyzing Primitive Cases in Iranian Plateau
  • Lorenz Korn: Interior Space and Verticality in the Architecture of Iranian Dome Chambers
  • Bernard O’Kane: From Workshop to Architecture: How Were Tiles Placed Correctly?

2:30-2:45 Coffee Break (outside Widener Auditorium)

2:45-4:15 Parallel Session VII: Byzantine Construction (Widener Auditorium; chair Robert Ousterhout)

  • Anathasios Koumantos: Wooden Reinforcements in Byzantine Masonry: A Rough Guide to Their Position and Arrangement
  • Olga Vassi: A Special Kind of Dome in Late Byzantine Chios: Type and Building Techniques, Tradition and Innovation
  • Denis Jolshin: Brick Decoration of the Churches in Kievan Rus'

Parallel session VIII: Construction in Historical Perspective (Classroom 2; Chair Theodore Van Loan)

  • Christopher Courault: The Masonry of the City Wall of Cordoba from the 2nd Century BC until 19th Century
  • Mohsen Keyhanpoor and Shaghayegh Torkzaban: A Study of Understanding the Architectural Landscape and Construction Technology in a Complex of Historical Tombs from the Thirteenth Century
  • Sophia Germanidou and Tina Gerolymou: The Hamam of Kyparissia, Western Messinia: An Unknown Ottoman Bath and its Structural Parts within the Frame of Local Ottoman Architecture and Topography

4:15-4:30 Coffee Break (outside Widener Auditorium)

4:30-6:00 Parallel Session IX: Building Technology and Cultural Interchange (Widener Auditorium; Chair David Kim)

  • Anahit Ter Stepanian: Visigothic Spain and Armenia: Masonry Considerations
  • Michalis Kappas:Exchanging Forms between East and West: the Case of a Middle-Fourteenth-Century Group of Masons in the Mani Peninsula
  • Elizabeth Smith: The Vaults of Santa Maria Novella and the Creation of Florentine Gothic

Parallel session X: Building Practices Compared (Classroom 2; Chair Lynne Lancaster)

  • Alexander Nagel and Carl Nylander: Reading Mason’s Marks and Building Technologies at Achaemenid Persepolis, Iran
  • Angeliki Mexia: Building practices in a Helladic Province during the Comnenian Period: The Case of the Mani Peninsula/Southern Peloponnese
  • Amenah Abdulkarim: Building Practices in Light of Mamluk Documents
  • Robert Ousterhout:The Red Church at Sivrihisar (Cappadocia): Aspects of Structure and Construction

7:00-10:00 Speakers’ dinner chez Holod/Tretiak

Sunday 22 March:

9:00 Coffee and Pastries (outside Widener Auditorium)

9:30-11:00  Parallel Session XI: Water Management (Widener Auditorium; Chair Jordan Pickett)

  • James Riley Snyder: (Re)constructing Aqueduct Construction: An Agent-Based Modeling Approach to Building Evidence for the Water Supply of Constantinople
  • Gül Kale: Between Intuition and Reason: Extracting Hidden Waters and Employing Mason's Calculation in the Building of Ottoman Waterways
  • Charles Stewart: Modular Design in the Vaulting of Early Byzantine Cisterns and Reservoirs

Parallel session XII: Approaches to Islamic Architecture (Classroom 2; Chair:Emily Neumeier)

  • Renata Holod: About Spolia
  • Suna Çağaptay: Building Practices and Cultural Interchange in Medieval Anatolia
  • Marco Brambilla: Tepe Nur, an Unknown Ilkhanid Monument in Sultaniyya

11:00-11:15 Coffee Break (outside Widener Auditorium)

11:15-12:45 Parallel Session XIII: Immaterial to Material (Widener Auditorium; Chair Stephan Zink)

  • Samuel Holzman: Bauforschung in 3D- Building a Temple in the 'Modeling Hermogenes' Seminar
  • Philip Stinson: Discovering Materiality Through Structure from Motion (SfM) Technology in Roman Architectural Contexts at Aphrodisias Turkey
  • Rory O'Neill:Gothic on the Move: Reading Seismic Re-adaptation in the Medieval Latin Churches of Cyprus

Parallel Session XIV: Deconstruction-Reconstruction (Classroom 2; Chair Margaret Andrews)

  • Angela Commito, Filipe Rojas, Maya Sorabjee and Abigail Stoner: Building Big at Labraunda: Vernacular Monumental Architecture in Hellenistic Anatolia
  • Katja Piesker: Constructing, Deconstructing and Reconstructing the 'Temple of Dionysus' in Side, Pamphylia
  • Sami Kayani: A Study of the Use of Historical Antique Elements inside Masjid Al Haram, Makkah

12:45-1:45: Lunch (outside Widener Auditorium)

1:45-2:30 Closing remarks: (Widener Auditorium; Lothar Haselberger)